ANASAYFA  l  SİTE HARİTASI l KARİYER
Transkritik CO2 Uygulaması
 
 

Çözüm Endüstriyel Soğutma, 2009 yılında gerçekleştirdiği subkritik (düşük basınçlı) karbondioksit uygulamasından sonra, transkritik (yüksek basınçlı) karbondioksit uygulamasını da Türkiye’ de ilk kez gerçekleştirdi 
CarrefourSA ve Çözüm Endüstriyel Soğutma ortaklığı, Türkiye’deki ilk karbondioksitli(subkritik) sistemin çalıştığı Bahçelievler mağazasının, donuk soğutma sistemlerinde neredeyse yüzde 40 daha az enerji harcaması ve atmosfere daha az gaz salınımına neden olarak çevreye duyarlı olması sayesinde Kurtköy mağazasında da transkritik uygulama yaparak devam etti.

Çözüm Endüstriyel Soğutma adına yakışır şekilde, dinamik, yeniliklere açık ekibi ve disiplinli çalışma prensibi ile karbondioksitli sistemler gibi çevreci uygulamaları sorunsuz şekilde teslim etmekte, sektöre sunduğu çevreci çözümlerle, öncü konumunu devam ettirmektedir.
Birkaç hafta önce CarrefourSA’ nın Kurtköy Milenium mağazasında Türkiye’de ilk kez uygulanan ve dünyada da yeni uygulanmaya başlanan Transkritik Çevrimli Karbondioksit Akışkanı kullanılan soğutma sistemi devreye alındı.

Karbondioksit öncelikle doğada da var olan doğal bir akışkandır. Soğutucu akışkanların çevreye etkisini belirten ve son yıllarda çok daha önemli hale gelen GWP(Küresel Isınma Potansiyeli) 1 ve ODP(Ozon Tahribat Katsayısı- sera etkisi olarak da bilinir) 0’ dır. CO2 yüksek soğutma kapasitesine sahip, kolaylıkla tedarik edilebilen (diğer doğal akışkanlar gibi doğada bulunurlar), zehirli madde içermeyen, alev almayan bir akışkandır. Özellikle bu nedenlerle market uygulamalarında kullanılırlar.

Aşağıda transkritik karbondioksit uygulamalarının avantajlarını bulabilirsiniz.

 

  1. ODP =0 (ozon tahribat katsayısı)
  2. GWP =1 (küresel ısınma potansiyeli) HFC ortalaması 3300. Soğutma sistemindeki yüksek küresel ısınma katsayısına sahip soğutucu akışkanların tamamı kullanılmamış olur.
  3. Doğaldır, gıda mamulleri için tehlike arz etmez.
  4. Geri dönüşüm gerektirmez (Doğada da bulunduğundan, atmosfere gaz salınımı sorun yaratmaz).
  5. Parlayıcı, yanıcı veya patlayıcı değildir.
  6. Standart HFC akışkanlarına göre aynı soğutma kapasitelerini elde etmek için üçte iki oranında daha az akışkan kullanılır. Buna yüksek hacimsel kapasite de denir. Bu sayede kompresör boyutları ve tesisat boru çapları, standart HFC uygulamalarına göre daha küçüktür.
  7. Karbondioksit gaz fiyatı, R404A gazı fiyatına göre %85 daha ucuzdur (CO2 - $1/kg ve R404A - $7/kg).
  8. Dış ortam sıcaklıklarına bağlı olarak yüksek enerji verimliliği sağlar. Aşağıda transkritik karbondioksit uygulamalarının coğrafi konuma göre uygunluğunu gösteren bir harita bulabilirsiniz.

 

Türkiye’ nin Marmara, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgeleri, transkritik(yüksek basınçlı) karbondioksit uygulamalarından yüksek enerji verimliliği elde etmek için uygundur. Daha sıcak bölgelerde ise subkritik(alçak basınçlı) karbondioksit uygulamaları uygundur. Karbondioksitli sistemler için donanım tasarımları halen devam etmekte ve yakın zamanda transkritik karbondioksit uygulamalarının coğrafi alanı daha da genişletilecektir.  

Transkritik karbondioksit uygulamalarında, sistemin yüksek basınç içermesinden dolayı güvenlik ön plandadır. Donanımların özel olarak seçilip, üretim ve montajın yüksek kalite ve mühendislik bilgisi ile yapılması gerekmektedir. Çözüm Soğutma, dinamik, yeniliklere açık ekibi ve disiplinli çalışma prensibi ile karbondioksit uygulamalarında sorunsuz sistemler teslim etmiştir. Halen Bodrum’da CarrefourSA ile yeni bir subkritik karbondioksit(R134a-Karbondioksit) uygulaması yapmaktadır. Mağazanın Haziran ayı sonunda hizmete açılması planlanmaktadır.

Özellikle karbondioksitli soğutma sistemleri çalışmalarımızda, başlangıçtan beri her konuda yanımızda olan ve bizlerle aynı heyecanı paylaşan Carel Türkiye ve CFM Soğutma’ ya teşekkürü bir borç biliriz.

 

 
Tasarım ve Uygulama A4 Grafik